Maneviyat ile stresle baş etmenin 10 yolu bulundu. Teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte insanların stres seviyelerinde değişiklik yaratmak ilaçsız da mümkün kılındı.

Yapılan araştırmalara göre maneviyat duygusu güçlendirilerek insanların stresle baş etmeleri artık oldukça kolay hale geldi. Maneviyat duygusu gerek yapılacak iyilikler ile gerekse inanç sisteminde yer alan dini buyurular ile gerçekleştirmek mümkündür.

Maneviyat Duygusu Nasıl Gelişir?

Maneviyat duygusu nasıl gelişir? Temelde bu sorunun pek çok farklı yanıtı vardır. Ancak genel olarak günümüzde maneviyat din ile bağdaştırılmıştır. Bunun pek çok sebebi olsa da en önemli nedeni insanın inanç sisteminin maneviyatına büyük katkı sağlamasıdır. Maneviyat ile stresle baş etmenin 1o yolu ;

  1. Kendinizi Affedin : Maneviyat duygusunun pekişmesindeki en önemli etken insanın yapmış olduğu hataları affetmesidir. Affetme duygusu insanın stresini azaltmaktadır.
  2. Etrafına Karşı Duyarlı Olmak: Sadece insanlara değil, doğaya, hayvanlara hatta evimizdeki çiçeklere bile duyarlı olmak maneviyat duygusunu pekiştirecektir.

Maneviyat İle Stresle Baş Etmenin 10 Yolu

  1. Çocuk Gibi Düşünmek: Büyüdükçe üstümüze yüklenen sorunluluklar altında ezilmek strese neden olmaktadır. Bu noktada çocuk gibi daha basit düşünmekte yarar vardır.

 

  1. Saygı Duymak: Bir işe ya da beğendiğimiz bir kimseye saygı duymak stres oranımızı düşürecektir.
  2. Meşgul olmak: Kendimizin en iyi halini bulmak adına zamanımızı dolu dolu yaşamak stresten uzaklaşmamıza yardımcı olacaktır.
  3. Sevgi duygusunu Öğrenmek: saf sevgiyi bulmak yaratıcılığı arttırmaktadır.
  4. Yeni Bakış Açıları Yakalamak
  5. Sevdiğimiz Yeri Bulmak
  6. Huzur bulunacak Hobiler Edinmek
  7. Paylaşımcı Bir Yapıda Olmak